Bábätká pri mori: pláž, kúpanie a ich ochrana

Od akého veku je možné brať deti na pláž?
Pokiaľ dieťaťu ešte nie sú tri mesiace, neodporúča sa kúpať ho v mori. Môžete kúpať ich nožičky a chodidlá, ale je lepšie ich neponárať. "Morská voda nie je sterilná, akokoľvek sa na pohľad môže zdať čistá. Dieťa môže prísť do kontaktu s rôznymi baktériami a mohlo by dostať kožnú infekciu, ktorá by mohla vyžadovať liečbu antibiotikami".
Dôležité je tiež dbať na čas: najlepšie je kúpať ich do 10.00 dopoludnia a po 15.30 popoludní a vždy brať do úvahy vonkajšie teploty. Deti mladšie ako 6 mesiacov by nikdy nemali byť vystavované slnku a nemali by tráviť príliš veľa času pod slnečníkom. Jeho tieň dáva falošný pocit bezpečia, pretože slnečník nedokáže filtrovať ultrafialové žiarenie. Treba tiež vziať do úvahy, že piesok odráža slnečné lúče a môže uľahčiť spálenie jemnej detskej pokožky.
Slnko je však pre deti prospešné, pretože umožňuje tvorbu vitamínu D, ktorý zlepšuje hormonálnu reakciu na rytmus spánok-bdenie a zlepšuje metabolizmus kostí a posilňuje imunitný systém.

Aká je najvhodnejšia ochrana proti slnku pre deti?
Vo veku do 6 mesiacov je vhodné používať opaľovacie krémy UVA a UVB s ochranným faktorom 50+, ale prednostne používajte fyzikálne filtre (lepšie ako chemické filtre, napr. opaľovacie krémy). Dôvodom je skutočnosť, že pokožka je veľmi tenká a jemná, a teda priestupnejšia pre chemické látky. Nezabudnite, že opaľovacie krémy by mohli zmeniť termoreguláciu dieťaťa, tj jeho schopnosť odvádzať teplo. Po 6. mesiaci veku je však používanie opaľovacích krémov povinné. U detí vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov by mali byť uprednostňované krémy s ochranným faktorom aspoň 50+ a fyzikálnymi filtrami, ktoré neprenikajú do pokožky a nie sú spojené s asimiláciou látok, ktoré by mohli mať dlhodobé vedľajšie účinky. Po treťom roku veku je možné používať opaľovacie krémy s ochranným faktorom 30+, ale vždy treba zohľadniť fototyp dieťaťa: čím svetlejšia pokožka, tým lepšie použiť vysoký ochranný faktor. Treba tiež pamätať na to, že krém treba nanášať 20 minút pred pobytom na slnku a každé dve hodiny ho znovu aplikovať. Aj v prípade „vodeodolných“ opaľovacích krémov je dobré krém znovu naniesť po kúpaní, pretože keď dieťa utriete uterákom, odoberiete mu veľkú časť ochranného krému.

Čo so sebou do tašky k moru?
Okrem opaľovacieho krému a dostatku jedla a tekutín odporúčame ochrannú čiapku s faktorom UV50+, kúpacie tričko s ochranným faktorom UV50+ a plavky. Pri mori prakticky stále fúka, preto sa vám bude tiež hodiť detský župan alebo pončo. Všetky tieto výrobky nájdete v kategórii detské oblečenie a podkategóriách.

Článok vytvorený na základe ODPORÚČANIA TALIANSKEJ SPOLOČNOSTI PEDIATROV